Nurkowanie na Gilis i pożegnanie z rajską wyspą i luźnym życiem

P1330602

Ostatni miesiąc na rajskiej wyspie to nurki, nurki i jeszcze raz nurki. Łukasz kończy swój staż Divemasterski, a ja robię kurs Open Water Diver 🙂 i nie mogę przestać nurkować 😉 Oglądam i doświadczam zupełnie innego świata, który zaczyna coraz bardziej mnie wciągać.

IMG_5640 IMG_5636

IMG_5653 IMG_5666 IMG_5656

Miejsca nurkowe na Gilis:


Do 18 metrów:


– Turtle Heaven koło Gili Meno – tony żółwi, chyba jedyne miejsce ze 100% gwarancją by je zobaczyć, często nawet kilkanaście za jednym nurkowaniem. 
– Sunset Reef koło Gili Trawangan – ładna rafa, żółwie, mątwy (super), czasem orleń – ang. eagel ray (kuzyn manty, nieco mniejszy, ale też piękny), małe rekin – żarłacze rafowe biało i czarnopłetwe pod skałami i rafą (na głębokości ok. 18-20 m i więcej)
– Shark Point – mała szansa na rekina płycej niż 18 m, polecamy to miejsce dla nurków Advance lub po ukończonym Deep Adventure Dive. Na mniejszych głębokościach ładna rafa, sporo żółwi, płaszczki itp.
– Halik – bardzo ładna rafa na ok. 10-12 metrach, poniżej tego niezbyt ciekawie. 
– Hans Reef – spoko rafa, dwie ładne podwodne górki i kilka mniejszych. Standardowo żółwie, tony ryb, nad piaszczystym dnem warto szukać płaszczek.
– Bounty Wreck – przy Gili Meno, wrak pływajacego nabrzeża, które zatonęło kilka lat temu, ładna rafa, tony ryb. Nieopodal wraku znajduje się kilka zatopionych rowerów.
– Kecinan przy Lombok (20 min z Gilis)- polowanie na krewetki, kraby, malutkie skrzydlice, koniki morskie i inne małe stworzenia. Dla miłośników makro. Zwolennicy większych stworzeń i raf koralowych mogą nie być zachwyceni. Poszukiwacze ciekawostek mogą za to uznać to za swoje ulubione miejsce.
– Ściany: Gili Meno Wall i Gili Air Wall – pionowe, wysokie na ok 10 metrów, całkiem fajne.
IMG_5706IMG_4353 IMG_4338

Do 30 metrów:

– Simon’s Reef i Deep Turbo – bezsprzecznie nasze dwa ulubione miejsca, super rafa, czasem trafia się coś dużego, do tego żółwie, głębokie kaniony, podwodne góry, super!
– Shark Point – na ok. 25 metrach spore szanse na żarłacze rafowe białopłetwe i czarnopłetwe. W miejscu tym należy uważać na prądy w kierunku zachodnim, mogą być niebezpieczne i wyciągać na otwarte morze. Nie należy w związku z tym przy silnym prądzie zbliżać się do krawędzi ściany opadającej na ok. 30-40 metrów. Generalnie bardzo ekscytujące miejsce i godne polecenia.
– Takat Malang – bardzo duży obszar, płytsza część jest dość nudna, ale głęboka jest super, dramatyczne krajobrazy, jak góry pod wodą. Należy pytać o Deep Takat Malang. Każda wyprawa w to miejsce jest pewną niewiadomą, bo nigdy do końca nie wiadomo w który obszar się trafi i to jest właśnie wspaniałe nawet dla stałych bywalców.
– Secret Reef między Meno i Air – bardzo ładne korale na ok 20-28 metrach.

IMG_4358 IMG_4357 IMG_4354

Reasumując: żółwie, czasem rekin, pełno innych ryb takich jak mureny, skrzydlice, skorpeny, błazenki, rogatnice, tuńczyki, stada makreli, ostroboki, tony innych kolorowych rybek, płaszczki, czasem napoleon, baaardzo żadko rekin wielorybi, mątwy, ośmiornice (nie jest łatwo je wypatrzeć), czasem piękny wąż morski.

Niestety wszystko kiedyś musi się skończyć. Czasem wcześniej, czasem później… a w naszym przypadku zbyt wcześnie. Na wyjazd z rajskiej wyspy, chyba zawsze jest za wcześnie 🙁

P1330638 P1330639

Przed wyjazdem jeszcze niezapomniana impreza uczczenia nowego Divemastera 😀 z zaprzyjaźnionym centrum nurkowym i jego całą niesamowitą ekipą. A po swawolach i łzach trzeba pakować plecaki i powoli wracać w stronę domu… cdn

P1330681 P1330674 P1330646

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *