Nurkowanie na Pulau Weh – część praktyczna

IMG_5405

Nurkowanie na Pulau Weh – Praktycznie:

Pulau Weh uważane jest za jedno z lepszych miesc do nurkownia nie tylko w Indonezji, ale w całej południowo-wschodniej Azji. Nie jest to opinia nieuzasadniona.

Nurkowanie i snorkowanie są główną atrakcją wyspy, a warunki do tego są tu wprost wymarzone. Rafy koralowe są pieknę i zaskakująco bliskie, a ilość ryb może przyprawić o zawrót głowy.

IMG_5465

IMG_5364

Większość miejsc nurkowych znajduje się w okolicy Wysp Rubia i Selako oraz w pobliżu „kilometra zero” na północno-zachodnim krańcu Pulau Weh. Nic więc dziwnego, że najwięcej centrów nurkowych znajdziemy w miejscowościach Iboih oraz Gapang. W samym Iboih jest ich co najmniej 4: Iboih Dive Center, Rubiah Tirta Divers, Steffen Sea Sports oraz Scuba Weh. Na plaży Gapang (3 km od Iboih) są również Monster Divers czy też Lumba Lumba. Ja sprawdziłem w praktyce Iboih Dive Center i do dość gruntownie, bo nurkowałem z nimi przez 4 tygodnie. Zdecydowanie polecam! Ekipa jest świetna, zgrana i rozrywkowa, ale też bardzo doświadczona. Sprzęt jest praktycznie nowy wliczając w to nówka sztuka regulatory Scubapro oraz kompresor Bauera. Dodatkowym plusem jest to, że Iboih Dive Center nie jest „molochem” i nie ma wrażenia „fabryki nurkowej”. Wszystko odbywa się w niewielkich grupach w niemalże rodzinnej atmosferze. Sprawia to również, że podejście do każdego nurka jest bardzo indywidualne i czujemy się raczej jako część ekipy, a nie typowy klient. Dla mnie jest to kolejny wielki plus!

Do głównych miejsc zainteresowania nurkowego nie płynie się dłużej niż 45 minut, a najczęściej zdecydowanie krócej. W przypadku Iboih Dive Center nurkowanie odbywa się z dość niewielkiej, otwartej łódki, z wejściem do wody tyłem, do wyjścia można posłużyć się drabinką. Inne centra nurkowe korzystają również z większych, półzamkniętych łodzi. Ja wole te mniejsze, szybsze z niewielką ilością osób. Co ważne – nurkowania są pojedyncze, co oznacza, że po nurkowaniu wracamy na ląd, przerwa i potem drugie wypłynięcie z nowymi butlami. Zazwyczaj pierwsze nurkowanie jest o 9.30, drugie ok. 14.

IMG_0533

Co możemy spotkać pod wodą? A co kto chce! W miejscach w okolicy Wyspy Selako, głównie na Batee Tokong czy niedalekim Shark Plateau często możemy trafić na żarłacze rafowe czarno i białopłetwe (blacktip, whitetip), czasem też trafi się żarłacz szary, a zdarzały się także rekiny młoty! Poza tym jest to chyba światowa stolica muren, bo po pewnym czasie nie nadąrzałem już z ich liczeniem!

IMG_6073 IMG_0419

Poza tym wielkie ostroboki, płaszki, nieco żadziej manty. Z gadów bywają piękne węże morskie i oczywiście żółwie. Koralowce są piękne i zdrowe, w tym cudowne i wielkie gorgonie na nieco większych głębokościach. Trzeba jednak przyznać, że zdecydowana większosć miejsc jest nieco wymagająca. Miejsc klasyfikowanych jako łatwe nie ma za dużo, ale z pomocą wykwalifikowanej kadry niemalże każde z nich jest dostępne nawet dla początkujących nurków. Trudności polegają głównie na prądach, które występują ty niemalże cały czas, ale ekipa zawsze dobiera miejsce i czas, tak by trafić na możliwe najlżejszy prąd. Głębokość większości nurkowań to ok. 20-30 metrów.

IMG_5283IMG_5983 IMG_5382 IMG_5918 IMG_5564

Moja lista top miejsc:
– Batee Gla, Pantee Peunateung, Kanion – głównie ze względu na bardzo ciekawe dno, prawie jak latanie nad górami i wąwozami, piękne gorgonie.
– Batee Tokong, Shark Plateau (to drugie dość trudne z uwagi na prądy i zejście w toni bez liny referencyjnej i widoczności dna), Arus Baleh, Selako Drift. W tych miejscach możemy liczyć na rekiny, tony ryb, piękne korale i kto wie co jeszcze. Zółwie mogą pojawiać się chyba w każdym miejscu, trzeba tylko mieć trochę szcześcia.

IMG_0594

Ceny:
Ja sprawdziłem Iboih Dive Center, ale pozostałe centra mają cenniki dość zbliżone. Przy dużej ilości nurkowań lub łączeniu nurkowań z kursami warto zapytać o zniżki.
– 1 nurkowanie z łodzi – 21 euro
– 5 nurkowań – 85 euro
– 10 nurkowań – 160 euro
– przy 2 nurkowaniach dziennie dostajemy kupon na darmowy obiad, polecam!
– PADI Open Water 250 euro
– PADI Advance 220 euro
– PADI Rescue Diver 250 euro + 90 euro za kurs EFR. Ja robiłem z nimi właśnie kurs Rescue i bardzo, bardzo polecam!

– Nigdy nie nurkowałeś, a chcesz zobaczyć co i jak – Intro Dive, czyli nurkowanie z intruktorem, który poprowadzi cię w podwodny świat – jedyne 40 euro, a wrażenie na całe życie.

Wszystkie ceny zawierają wypożyczenie kompletu sprzętu oraz opiekę lokalnego divemastera. W przypadku posiadania właśnego wyposażenia można zapytać o zniżkę.

– Divemaster – 750 euro jeśli nie mamy własnego sprzętu. Kurs w formie stażu, potem dochodzą oplaty za materiały szkoleniowe PADI (ok. 1000 zł) oraz opłata za członkostwo w PADI (ok. 550 zł dla divemastera)

Bezpieczeństwo:
Szkoły mają dobry standard i dbają o sprzęt, zwłaszcza w Iboih Dive Center wygląda to bardzo dobrze. Na wyposażeniu jest tlen awaryjny, a najbliża komora dekompresyjna znajduje się w pobliskim mieście Sabang.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *